Biogaz i biometan

 

Inwestowanie w aktywa służące do produkcji biogazu, szczególnie biometanu, jest obecnie – obok inwestycji w energetykę słoneczną i wiatrową – nie tylko przyczynia się do zmniejszenia, a w perspektywie długoterminowej, do uniezależnienia się od importu gazu ziemnego z Rosji, ale także doskonałym sposobem, by przyczynić się do wyhamowywania obserwowanych zmian klimatycznych dzięki redukcji emisji CO2.

Projekt Kaplonosy

Grupa Doral zrealizowała budowę pierwszej biogazowni rolniczej o mocy 0,999 MWe w miejscowości Kaplonosy w woj. lubelskim. Biogazownia Kaplonosy zasiliła sieć elektroenergetyczną po raz pierwszy, tak jak zakładano, w lipcu 2024 roku. Biogazownia ta, dzięki zastąpieniu energii z paliw kopalnych energią odnawialną, redukuje emisję ok. 4000 ton CO2 rocznie.

 

Technologia produkcji biogazu w funkcjonującej biogazowni Kaplonosy oparta jest na procesie beztlenowej fermentacji mokrej surowców pochodzenia rolniczego. W instalacji jest stosowana mokra technologia z wykorzystaniem komór fermentacyjnych, w których zachodzić będzie proces mieszania substratów i wytwarzania biogazu rolniczego na skutek przemian biochemicznych materii organicznej. Proces jest prowadzony w temperaturze w przedziale 38 – 42℃ (fermentacja mezofilna). W procesie beztlenowego rozkładu masy organicznej zawartej w biomasie wytwarza się biogaz oraz płynna masa pofermentacyjna, która posiada właściwości nawozowe charakteryzujące się korzystną koncentracją składników mineralnych w porównaniu do surowców przed fermentacją i która znajduje zastosowanie w nawożeniu pól uprawnych. Proces fermentacji odbywa się w hermetycznych zbiornikach, nie powodując szkodliwego oddziaływania na środowisko. Proces fermentacji metanowej składa się z szeregu procesów biochemicznych zachodzących bez dostępu tlenu. Biomasa rozkłada się do mniej złożonych substancji. Emitowany w procesie rozkładu biomasy gaz jest zbierany w szczelnych kopułach zbiorników procesowych następnie jest oczyszczany w stacji uzdatniania biogazu i transportowany rurociągiem do silnika gazowego, w którym następuje spalanie biogazu i wytwarzanie energii elektrycznej oraz ciepła. Energia elektryczna jest dostarczana do krajowego systemu energetycznego, a ciepło jest wykorzystywane na potrzeby własne biogazowni oraz w suszarni. Dzieje się to w jednym procesie technologicznym. Otrzymany biogaz jest kwalifikowany jako źródło odnawialnej energii. Masa pofermentacyjna w okresie zimowym przechowywana jest w szczelnych zbiornikach magazynowych, a w okresach nawożenia, przetransportowywana jest na pola uprawne. Proces technologiczny produkcji biogazu jest tak rozwiązany, aby obieg masy był zamknięty i nie powodował emisji substancji, w tym odorów do atmosfery. Niezbędną częścią procesu technologicznego jest wykorzystanie odnawialnych surowców, np.: substratów jako produktów ubocznych przetwórstwa rolno-spożywczego, substratów odpadowych, biomasy czy kiszonek roślin. Do magazynowania substratów wykorzystywane są zaprojektowane na terenie biogazowni zbiorniki i silosy magazynowe. Do magazynowania surowców płynnych, są wykorzystane szczelne zbiorniki procesowe.

W dniu 9 sierpnia 2024r. Biogazownia Kaplonosy uzyskała wpis do rejestru wytwórców biogazu rolniczego: Zaświadczenie nr BGR/Z/23/2024.
Biogazownia Kaplonosy w roku 2024 roku wyprodukowała 3619 MWh energii elektrycznej osiągając dyspozycyjność produkcji na poziomie 98,4%.